Facebook

Salezjański Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

Aktualności z życia Salezjańskiego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tarnowskich Górach

Bluzy SOSW close open_in_new

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zostały przygotowane bluzy dla uczniów SOSW. Oto wzory do wyboru. Więcej informacji u opiekuna Samorządu Uczniowskiego - Pani prof. Magdaleny Domin.Bluzy SOSW more_vert Read More
Orszak Trzech Króli 2020 close open_in_new

Orszak Trzech Króli 2020 more_vert insert_link Read More

  Pływanie to pasja


Tarnowskie Góry, 02/12/2019


Międzyszkolny Klub Sportowy Park Wodny Tarnowskie Góry

„DLA NAS PŁYWANIE TO PASJA I DOBRA ZABAWA”


Szanowny Pan Dyrektor

Ks. DARIUSZ KUŁAN

Salezjańska Szkoła Podstawowa

ul. Śniadeckiego 1

42-604 Tarnowskie Góry


Z dumą zawiadamiamy, że ADAM FILOZOF rocznik 2005, uczeń VIII klasy Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Tarnowskich Górach wywalczył 5 medali podczas odbywających się 15-16 listopada 2019 w Gliwicach Zimowych Mistrzostwach Śląska Open w pływaniu

Starty indywidualne:


- Złoty medal i tytuł Mistrza Śląska na dystansie 400m stylem zmiennym

- 2 x srebrny medal i podwójny tytuł vice Mistrza Śląska na dystansie 200m klasycznym i 200m stylem zmiennym

- 2 x brązowy medal na dystansie 50m i 100m klasycznym

- 7 miejsce na 100m zmiennym

Wszystkie starty indywidualne z nowymi rekordami życiowymi

Adam zajął także 6. miejsce w klasyfikacji generalnej na Najlepszego Zawodnika Zimowych Mistrzostw Śląska Open 2019 za dwa starty zdobywając 944 pkt FINA

Serdecznie gratulujemy osiągnięć sportowych ucznia Państwa szkoły.

Wyniki dostępne również na stronie www.megatiming.pl

Z poważaniem,

Marcin Proszowski

Prezes Zarządu
  Konkurs na najpiękniejszy wieniec

Konkurs rodzinny

na najpiękniejszy

wieniec adwentowy

dla kl. 4-8

  1. Organizatorem konkursu jest Salezjański Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Tarnowskich Górach.

  2. Celami konkursu są:

  • propagowanie tradycji i kultury polskiej związanej z wydarzeniami kalendarza liturgicznego,

  • rozwój talentów artystycznych dzieci, młodzieży i osób dorosłych,

  • pobudzanie wyobraźni dzieci, młodzieży i osób dorosłych,

  • czerpanie radości ze wspólnej rodzinnej pracy.

Pełną treść regulaminu znajdziesz tutaj...

  Kraków

        8 października klasa maturalna zwiedzała Kraków. Po ciekawych warsztatach w Muzeum Narodowym pojechaliśmy do Bronowic zobaczyć Rydlówkę, czyli miejsce, gdzie odbyło się wesele Lucjana Rydla oraz Jadwigi Mikołajczykówny, które stało się inspiracją do napisania “Wesela” przez Stanisława Wyspiańskiego. Miło i efektywnie spędziliśmy czas w grodzie Kraka.

  Spotkanie z pułkownikiem

9 stycznia w naszej Szkole miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Płk Piotr Gąstał, były dowódca elitarnej Jednostki Wojskowej Grom przyjął zaproszenie i przyjechał do Salezjańskiego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Tarnowskich Górach aby wygłosić prelekcję, jak się okazało nie tylko o życiu operatora Gromu.

Pułkownik rozpoczął swój wykład od przedstawienia historii swojej jednostki, następnie przeszedł do zasad rekrutacji i codziennego życia żołnierza Gromu. Wszystkich historii z misji na Haiti, w Afganistanie czy Iraku uczniowie słuchali z wyraźnym zainteresowaniem i podziwem. Kolejnym punktem spotkania były pytania, w których młodzież pytała o różne aspekty ponad 20 letniej służby pułkownika, aby pod koniec móc się sprawdzić w konkursie wiedzy o tej elitarnej jednostce.


Na zakończenie, każdy z uczestników miał chwilę aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z naszym wyjątkowym gościem i wziąć do reki prawdziwy karabin M4. Była to niesamowita lekcja patriotyzmu, najwyższych wartości i determinacji, bo jak powiedział płk. Piotr Gąstał: Kiedy nie ma już siły w nogach, ta siła jest w głowie, trzeba wykrzesać z siebie to drugie "ja". Ta siła drzemie też w was i nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, że w sytuacjach krytycznych potraficie z siebie wydobyć dużo więcej.Spotkanie to na długo pozostanie w naszej pamięci i z niecierpliwością spoglądamy w przyszłość z nadzieją, że nie było to ostatnie spotkanie z tak wybitną i zasłużoną postacią jak Płk. Piotr Gąstał.

  DISCOVER CANADA 2020

W imieniu organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Językowego DISCOVER CANADA 2020 miło nam zakomunikować, że uczennica kl. IB naszego Liceum Ogólnokształcącego Jaśmina Tarkowska, została zakwalifikowana (jako jedna z 3 osób z obszaru Tarnowskie Góry, Bytom i Piekary Śląskie) do udziału w półfinale wyżej wymienionych zmagań. Pieczę merytoryczną nad konkursem sprawuje Uniwersytet Śląski i jego Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych.

Organizatorzy DISCOVER CANADA 2020 serdecznie gratulują wszystkim, a szczególnie tym 74 młodym ludziom, którzy spośród ponad 1000 uczestników, znaleźli się w półfinale. Życzymy dalszych sukcesów.


  Konkurs ortograficzny

21 listopada w naszym ośrodku odbyła się XVI edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Wzięło w niej udział 52 uczniów wszystkich typów szkół. Teksty, nad którymi trudzili się uczestnicy, były zróżnicowane i uwzględniały różny poziom językowej sprawności piszących. Dziś mogliśmy poznać finalistów i laureatów. W kategorii klasy młodsze szkoły podstawowej najlepszymi okazali się: Franciszek Łosik, Martyna Draus, Alicja Matysik. Wśród starszych uczniów SP najlepsi to: Aleksandra Grabowska, Amelia Kobryń oraz Aleksandra Hanke. Wśród starszej młodzieży laureatami okazali się: Zofia Kocik, Filip Dulak i Jagoda Głogowska.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję już za rok!

Sabina Kocik i Paula Gotszlich.


  Dziady

Trwają próby do niedzielnego spektaklu "Dziady-patriotycznie" na motywach dramatu A.Mickiewicza. Będzie bardzo nastrojowo. Zapraszamy 3 listopada o g.17:45 lub 19:00 do zabytkowego kościoła św.Marcina w Starych Tarnowicach.

  Rodzinny konkurs na RÓŻANIEC

„Różaniec – to skarb, który trzeba odkryć"

Jan Paweł II


Rodzinny konkurs na RÓŻANIEC

dla uczniów klas 1 – 3


Ogłaszamy konkurs na NAJPIĘKNIEJSZY RÓŻANIEC!

W celu zaangażowania jak najliczniejszej grupy dzieci i ich rodzin oraz głębszego przeżywania modlitwy różańcowej w Kościele, a także w naszych rodzinnych domach, ogłaszamy konkurs na wykonanie najpiękniejszego różańca.

CEL KONKURSU:

Celem konkursu jest rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej oraz rozwój talentów u dzieci. Celem jest również budzenie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci oraz wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielnie się nimi z innymi.

REGULAMIN KONKURSU:

Tematem konkursu jest różaniec wykonany dowolną techniką, indywidualnie lub rodzinnie. Zachęcamy, aby wykorzystać najróżniejsze metody i pomysły na wykonanie różańca.


Prace należy składać do 21 .10 2019 r. u siostry Emanueli.

· W konkursie mogą wziąć udział dzieci klas 1, 2 i 3 naszej szkoły podstawowej.

· Różańce mogą być wykonane dowolną techniką, indywidualnie lub rodzinnie.

· Zachęcamy, aby wykorzystać najróżniejsze materiały i pomysły na wykonanie różańca (np. muszelki, fasolki, masę solną, chrupki, koraliki oraz wiele innych). Liczę na oryginalność i pomysłowość.

· Prace muszą być podpisane: imię, nazwisko, klasa i z kim różaniec został wykonany.

· Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez Organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu.

· Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 28-ego października 2019 roku.


  Ranking Perspektyw

Miło mi zakomunikować, że nasze liceum ogólnokształcące w rankingu Perspektyw na 2020 jest 2 szkołą ogólnokształcącą w Tarnowskich Górach.

Sumienna praca w ubiegłym roku szkolnym sprawiła, że w ogólnym rankingu ogólnopolskim przesunęliśmy się o ponad 50 miejsc do przodu. Podziękowania dla naszych uczniów i ich profesorów.

Wielka radość.


  MISTRZYNI I PATRIOTKA

       10 grudnia br. uczennica naszej szkoły Alicja Barczyk na co dzień uczęszczająca do klasy 2 A/C LO miała zaszczyt pojechać do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie i otrzymać tam nagrodę za udział w konkursie „Mistrzowie i Patrioci”.

Konkurs dla uczniów "Mistrzowie i patrioci" organizowany przez Fundację Instytut Łukasiewicza miał na celu upowszechnienie wiedzy o wybitnych postaciach polskiego sportu zaangażowanych w kluczowe momenty narodowej historii. Wzięło w nim udział ponad 1,2 tys. prac z kilkuset szkół w całym kraju. Wyłoniono 65 najlepszych prac konkursowych, których autorzy otrzymali nagrody oraz wyróżnienia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia wręczone podczas wtorkowej uroczystości.

Wśród laureatów pojawiła się Alicja Barczyk, która za swoją pracę otrzymała wyróżnienie 3 stopnia. Przed samym uroczystym wręczeniem nagród Alicja miała okazję, zobaczyć Belweder do środka, sale Orderu Orła Białego z wyeksponowanymi insygniami władzy państwowej, salę kolumnową, zimowy ogród czy nawet wyciszyć się chwilę w kaplicy prezydenckiej.

W trakcie oficjalnej części spotkania, po krótkim wstępie Głowy naszego Państwa Alicja została zaproszona na środek Sali kolumnowej po odbiór nagrody z rąk Prezydenta RP oraz Pani Minister Sportu Danuty Dmowskiej- Andrzejuk. Cała ceremonia odbyła się bardzo uroczyście i doniośle, a następnie laureaci mieli okazję zadać kilka pytań Prezydentowi oraz z robić sobie z mim pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie wizyty na Krakowskich Przedmieściach został zaserwowany obiad w ogrodzie zimowym, na którym nasza uczennica mogła wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami konkursu z całej Polski.

Serdecznie gratulujemy Alicji i życzymy dalszych sukcesów, a poniżej przedstawiamy pracę, która to umożliwiła Ali wziąć udział w tak wyjątkowym wydarzeniu oraz kilka zdjęć z tego dnia.


Link do zobaczenia pracy ........ pobierz

  Czuwanie klas VII i VIII SSP

Czuwanie dla uczniów klas ostatnich szkoły podstawowej miało miejsce 9/10 listopada 2019r. Uczestników było ok. 150. Spotkanie te rozpoczęło się przywitaniem przybyłych uczniów oraz gościa specjalnego panią Mirosławę Berezowską-nauczyciela, konsultanta , certyfikowaną edukator, trenera projektów edukacyjnych skierowanych do szkół i uczelni; żonę, matkę i babcię. Pani Mirosława przyjechała z Opola i przeprowadziła konferencję o nawykach jakie młody człowiek ma oraz jak je zmieniać. Prelegentka podjęła temat poczucia własnej wartości oraz skutki jakie wynikają z niskiej samooceny.


Po konferencji odbyła się praca w grupach, przerwa w czasie której można było się posilić kanapkami, które zrobiła nasza zdolna młodzież. Ważnym punktem programu była adoracja Najświętszego sakramentu oraz spowiedź. Kolejnym wydarzeniem była niedzielna Eucharystia, którą rozpoczęliśmy o godz. 0.05. Mszy Świętej przewodniczył ks. Adam Piaskowski SDB, a kazanie wygłosił ks. Przemysław Kawecki SDB. Po liturgii był czas dla ciała czyli kiełbasa z grilla, tańce i zabawy integracyjne, film, rozgrywki piłki siatkowej oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy. Całość spotkania zakończyliśmy wspólną modlitwą. Czas spędzony na tym spotkaniu był na pewno wartościowy i miejmy nadzieję na jego dobre owoce w życiu młodych ludzi. Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w to aktywne czuwanie.


Kl. Łukasz Grzenia SDB


Zdjęcia z czuwania możesz zobaczyć tutaj.....

Dziady - patriotycznie close open_in_new
Dziady - patriotycznie more_vert insert_link Read More