Facebook

Salezjański Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

Aktualności z życia Salezjańskiego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Tarnowskich Górach

  „Polszczyzna? Jestem na tak!”

10 marca 2020 r. w naszej szkole odbył się już po raz 5 projekt „Polszczyzna? Jestem na tak!”. W jego ramach p. dr Izabela Kaczmarzyk z Akademii Ignatianum w Krakowie wygłosiła interesujący wykład pt. Wszystkie drogi prowadzą nad Morze Śródziemne..., czyli o językowym dziedzictwie kultury antycznej”. Następnie uczniowie szkół podstawowych z powiatu tarnogórskiego napisali dyktando. Laureatami konkursu ortograficznego byli: Julianna Paduch ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Tarnowskich Górach (1 miejsce), Marek Piotrowski również ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Tarnowskich Górach (2 miejsce), Marta Pokluda ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach (3 miejsce). Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy,a laureatom składamy gratulacje!


  Paul Zwycięzca!

Z dumą i wielką radością informujemy, że uczeń klasy 6 B Paul Minor został zwycięzcą XX Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych, który odbył się 21 lutego br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tworogu. W swej kategorii wiekowej (klasy IV- VI SP)Paul rywalizował z 22 młodymi adeptami sztuki recytatorskiej, prezentując wiersz Juliana Tuwima oraz fragment prozy J. Delaneya.

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych równie udanych wystąpień!


  Spotkanie z pułkownikiem

9 stycznia w naszej Szkole miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Płk Piotr Gąstał, były dowódca elitarnej Jednostki Wojskowej Grom przyjął zaproszenie i przyjechał do Salezjańskiego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Tarnowskich Górach aby wygłosić prelekcję, jak się okazało nie tylko o życiu operatora Gromu.

Pułkownik rozpoczął swój wykład od przedstawienia historii swojej jednostki, następnie przeszedł do zasad rekrutacji i codziennego życia żołnierza Gromu. Wszystkich historii z misji na Haiti, w Afganistanie czy Iraku uczniowie słuchali z wyraźnym zainteresowaniem i podziwem. Kolejnym punktem spotkania były pytania, w których młodzież pytała o różne aspekty ponad 20 letniej służby pułkownika, aby pod koniec móc się sprawdzić w konkursie wiedzy o tej elitarnej jednostce.


Na zakończenie, każdy z uczestników miał chwilę aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z naszym wyjątkowym gościem i wziąć do reki prawdziwy karabin M4. Była to niesamowita lekcja patriotyzmu, najwyższych wartości i determinacji, bo jak powiedział płk. Piotr Gąstał: Kiedy nie ma już siły w nogach, ta siła jest w głowie, trzeba wykrzesać z siebie to drugie "ja". Ta siła drzemie też w was i nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, że w sytuacjach krytycznych potraficie z siebie wydobyć dużo więcej.Spotkanie to na długo pozostanie w naszej pamięci i z niecierpliwością spoglądamy w przyszłość z nadzieją, że nie było to ostatnie spotkanie z tak wybitną i zasłużoną postacią jak Płk. Piotr Gąstał.

  DISCOVER CANADA 2020

W imieniu organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Językowego DISCOVER CANADA 2020 miło nam zakomunikować, że uczennica kl. IB naszego Liceum Ogólnokształcącego Jaśmina Tarkowska, została zakwalifikowana (jako jedna z 3 osób z obszaru Tarnowskie Góry, Bytom i Piekary Śląskie) do udziału w półfinale wyżej wymienionych zmagań. Pieczę merytoryczną nad konkursem sprawuje Uniwersytet Śląski i jego Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych.

Organizatorzy DISCOVER CANADA 2020 serdecznie gratulują wszystkim, a szczególnie tym 74 młodym ludziom, którzy spośród ponad 1000 uczestników, znaleźli się w półfinale. Życzymy dalszych sukcesów.


  Konkurs ortograficzny

21 listopada w naszym ośrodku odbyła się XVI edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Wzięło w niej udział 52 uczniów wszystkich typów szkół. Teksty, nad którymi trudzili się uczestnicy, były zróżnicowane i uwzględniały różny poziom językowej sprawności piszących. Dziś mogliśmy poznać finalistów i laureatów. W kategorii klasy młodsze szkoły podstawowej najlepszymi okazali się: Franciszek Łosik, Martyna Draus, Alicja Matysik. Wśród starszych uczniów SP najlepsi to: Aleksandra Grabowska, Amelia Kobryń oraz Aleksandra Hanke. Wśród starszej młodzieży laureatami okazali się: Zofia Kocik, Filip Dulak i Jagoda Głogowska.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję już za rok!

Sabina Kocik i Paula Gotszlich.


  Informacja w sprawie obchodów 20-lecia Salezjańskiego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego

     Na dzień 20 marca 2020 roku w Salezjańskim Ośrodku Szkolno - Wychowawczym zaplanowane były uroczystości z okazji 20-lecia istnienia Ośrodka. W związku z decyzją o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty obchody te zostają odwołane.

Tą drogą pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie.


Ks. Leszek Król

Dyrektor Naczelny SOSW


  Nabór do Salezjańskiej Szkoły Podstawowej

Salezjańska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w S.O.S.W w Tarnowskich Górach rozpoczyna nabór do klas pierwszych SP.
Ze strony internetowej szkoły lub Facebooka pobieramy:

• Prośbę o udzielenie informacji na temat postępowania rekrutacyjnego do klasy pierwszej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Tarnowskich Górach. - https://drive.google.com/open…

Na wskazany, przez zainteresowanych rodziców, adres mailowy zostaną przesłane informacje, dokumenty i formularze niezbędne przy naborze do szkoły oraz terminy rekrutacji.
Formularz prośby o udzielenie informacji jest możliwy do pobrania również w formie papierowej w następujących miejscach w S.O.S.W:
- sekretariat
- recepcja
- świetlica klas I – III
- recepcja przychodni rehabilitacyjnej

Dokumenty dotyczące naboru:

• Regulamin naboru - https://drive.google.com/open…
• Wniosek - https://drive.google.com/open…
• Załącznik 1 - https://drive.google.com/open…
• Załącznik 2 - https://drive.google.com/open…
• Załącznik 3 - https://drive.google.com/open…
• Załącznik 4 - https://drive.google.com/open…
• Załącznik 5 - https://drive.google.com/open…
• Oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych - https://drive.google.com/open…
• Zgoda na przetwarzanie wizerunku - https://drive.google.com/open…

  Ranking Perspektyw

Miło mi zakomunikować, że nasze liceum ogólnokształcące w rankingu Perspektyw na 2020 jest 2 szkołą ogólnokształcącą w Tarnowskich Górach.

Sumienna praca w ubiegłym roku szkolnym sprawiła, że w ogólnym rankingu ogólnopolskim przesunęliśmy się o ponad 50 miejsc do przodu. Podziękowania dla naszych uczniów i ich profesorów.

Wielka radość.


  MISTRZYNI I PATRIOTKA

       10 grudnia br. uczennica naszej szkoły Alicja Barczyk na co dzień uczęszczająca do klasy 2 A/C LO miała zaszczyt pojechać do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie i otrzymać tam nagrodę za udział w konkursie „Mistrzowie i Patrioci”.

Konkurs dla uczniów "Mistrzowie i patrioci" organizowany przez Fundację Instytut Łukasiewicza miał na celu upowszechnienie wiedzy o wybitnych postaciach polskiego sportu zaangażowanych w kluczowe momenty narodowej historii. Wzięło w nim udział ponad 1,2 tys. prac z kilkuset szkół w całym kraju. Wyłoniono 65 najlepszych prac konkursowych, których autorzy otrzymali nagrody oraz wyróżnienia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia wręczone podczas wtorkowej uroczystości.

Wśród laureatów pojawiła się Alicja Barczyk, która za swoją pracę otrzymała wyróżnienie 3 stopnia. Przed samym uroczystym wręczeniem nagród Alicja miała okazję, zobaczyć Belweder do środka, sale Orderu Orła Białego z wyeksponowanymi insygniami władzy państwowej, salę kolumnową, zimowy ogród czy nawet wyciszyć się chwilę w kaplicy prezydenckiej.

W trakcie oficjalnej części spotkania, po krótkim wstępie Głowy naszego Państwa Alicja została zaproszona na środek Sali kolumnowej po odbiór nagrody z rąk Prezydenta RP oraz Pani Minister Sportu Danuty Dmowskiej- Andrzejuk. Cała ceremonia odbyła się bardzo uroczyście i doniośle, a następnie laureaci mieli okazję zadać kilka pytań Prezydentowi oraz z robić sobie z mim pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie wizyty na Krakowskich Przedmieściach został zaserwowany obiad w ogrodzie zimowym, na którym nasza uczennica mogła wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami konkursu z całej Polski.

Serdecznie gratulujemy Alicji i życzymy dalszych sukcesów, a poniżej przedstawiamy pracę, która to umożliwiła Ali wziąć udział w tak wyjątkowym wydarzeniu oraz kilka zdjęć z tego dnia.


Link do zobaczenia pracy ........ pobierz

  Czuwanie klas VII i VIII SSP

Czuwanie dla uczniów klas ostatnich szkoły podstawowej miało miejsce 9/10 listopada 2019r. Uczestników było ok. 150. Spotkanie te rozpoczęło się przywitaniem przybyłych uczniów oraz gościa specjalnego panią Mirosławę Berezowską-nauczyciela, konsultanta , certyfikowaną edukator, trenera projektów edukacyjnych skierowanych do szkół i uczelni; żonę, matkę i babcię. Pani Mirosława przyjechała z Opola i przeprowadziła konferencję o nawykach jakie młody człowiek ma oraz jak je zmieniać. Prelegentka podjęła temat poczucia własnej wartości oraz skutki jakie wynikają z niskiej samooceny.


Po konferencji odbyła się praca w grupach, przerwa w czasie której można było się posilić kanapkami, które zrobiła nasza zdolna młodzież. Ważnym punktem programu była adoracja Najświętszego sakramentu oraz spowiedź. Kolejnym wydarzeniem była niedzielna Eucharystia, którą rozpoczęliśmy o godz. 0.05. Mszy Świętej przewodniczył ks. Adam Piaskowski SDB, a kazanie wygłosił ks. Przemysław Kawecki SDB. Po liturgii był czas dla ciała czyli kiełbasa z grilla, tańce i zabawy integracyjne, film, rozgrywki piłki siatkowej oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy. Całość spotkania zakończyliśmy wspólną modlitwą. Czas spędzony na tym spotkaniu był na pewno wartościowy i miejmy nadzieję na jego dobre owoce w życiu młodych ludzi. Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w to aktywne czuwanie.


Kl. Łukasz Grzenia SDB


Zdjęcia z czuwania możesz zobaczyć tutaj.....

  Konkurs - "Tradycyjne ozdoby wielkanocne"

Regulamin konkursu - https://drive.google.com/open…


Bluzy SOSW close open_in_new

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zostały przygotowane bluzy dla uczniów SOSW. Oto wzory do wyboru. Więcej informacji u opiekuna Samorządu Uczniowskiego - Pani prof. Magdaleny Domin.Bluzy SOSW more_vert Read More
Orszak Trzech Króli 2020 close open_in_new

Orszak Trzech Króli 2020 more_vert insert_link Read More

  Pływanie to pasja


Tarnowskie Góry, 02/12/2019


Międzyszkolny Klub Sportowy Park Wodny Tarnowskie Góry

„DLA NAS PŁYWANIE TO PASJA I DOBRA ZABAWA”


Szanowny Pan Dyrektor

Ks. DARIUSZ KUŁAN

Salezjańska Szkoła Podstawowa

ul. Śniadeckiego 1

42-604 Tarnowskie Góry


Z dumą zawiadamiamy, że ADAM FILOZOF rocznik 2005, uczeń VIII klasy Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Tarnowskich Górach wywalczył 5 medali podczas odbywających się 15-16 listopada 2019 w Gliwicach Zimowych Mistrzostwach Śląska Open w pływaniu

Starty indywidualne:


- Złoty medal i tytuł Mistrza Śląska na dystansie 400m stylem zmiennym

- 2 x srebrny medal i podwójny tytuł vice Mistrza Śląska na dystansie 200m klasycznym i 200m stylem zmiennym

- 2 x brązowy medal na dystansie 50m i 100m klasycznym

- 7 miejsce na 100m zmiennym

Wszystkie starty indywidualne z nowymi rekordami życiowymi

Adam zajął także 6. miejsce w klasyfikacji generalnej na Najlepszego Zawodnika Zimowych Mistrzostw Śląska Open 2019 za dwa starty zdobywając 944 pkt FINA

Serdecznie gratulujemy osiągnięć sportowych ucznia Państwa szkoły.

Wyniki dostępne również na stronie www.megatiming.pl

Z poważaniem,

Marcin Proszowski

Prezes Zarządu