Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Tarnowskich Górach


Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Tarnowskich Górach


Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Tarnowskich Górach


Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Tarnowskich Górach


Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Tarnowskich Górach


                                                   

 

Jan Bosco

Święty Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815r. we wsi Becchi w północnych Włoszech. Utrata ojca w wieku 2 tat zrobiła na chłopcu duże wrażenie. Doświadczając na sobie już od dzieciństwa doli i niedoli sieroty, późniejszy opiekun opuszczonej młodzieży tym lepiej potafił zrozumieć jej potrzeby. Kiedy Janek ukończył 9 lat, pewnej nocy miał we śnie widzenie. Śniła mu się hałaś1iwa gromada chłopców. Janek próbował przeszkodzić im w wulgarnych rozmowach, dlatego rzucił się na nich z pięściami. Ujrzał wtedy Nieznajomego, który powiedział, że ma zjednywać sobie przyjaciół nie biciem lecz życzliwością. Początkowo Janek nie rozumiał znaczenia swojego snu. Jednak po wielu latach prorocza wizja stała się rzeczywistością. Ksiądz Calosso jako pierwszy zaczął katechizować chłopca. Od tego momentu rozpoczął się ciężki trud drogi do wymarzonego kapłaństwa. Za radą księdza Cafasso chłopiec wstąpił do seminarium. Już w październiku 1835 r. został klerykiem, zaś w 1841 r. kapłanem.

Dnia 8 grudnia 1841 r. ksiądz Bosko spotkał się z Bartłomiejem Garellim. Chłopiec był jego pierwszym wychowankiem. Ksiądz Bosko pracował bez wytchnienia nad uruchomieniem wielkiego oratorium młodzieżowego. Pracował także w więzieniu oraz u markizy Barolo. Działalność Janka Bosko nie byłaby pełna, gdyby ograniczała się tylko do chłopców. Dlatego w 1872 r. powstało zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycieki.

Ciężka praca odbiła się fatalnie na jego zdrowiu. Wyjechał wtedy do swego rodzinnego domu. Jednak nie pozostał tam długo, gdyż tęsknił za swymi chłopcami. Wrócił więc do Turynu, a razem z nim jego matka Małgorzata. To właśnie od niej ks. Bosko wziął przyklad mówienia wieczornego słówka.

W 1854 r. spotkał Dominika Savio, który stał się chlubą jego oratorium. Ksiądz Bosko pragnął założyć zgromadzenie zakonne. Po 16 latach przemyśleń i prób Towarzystwo Salezjańskie zostało zatwierdzone.

Jan Bosko w swoim życiu wiele dokonał, ale także wiele wycierpiał. Zmęczony czuł, że jego ostatni dzień już blisko. Zmarł w Turynie 31 stycznia 1888 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
czerwiec 2017
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2