D o m   z   m ł o d y m i…                                                                                                            

Salezjanki nigdy nie pracują same.                                                                                           

 Na Kapitule w Rzymie razem z Siostrami zgromadziła się spora liczba młodych  i dorosłych Współpracowników z całej Europy. Zdjęcia mówią o atmosferze i zaangażowaniu w prace. Nasza Matka Generalna Yvonne tak o tym wydarzeniu mówiła: «Bycie razem daje nam wielka radość i tego wieczoru naszą radość dopełniła obecność ludzi młodych. Od dawna czekałyśmy na was, bo nie potrafimy bez was żyć. Radość jest znakiem naszego spotkania, a nie ma prawdziwie salezjańskiego domu bez radości. Wspaniała jest świadomość tego, że jest tu obecny cały świat, 5 kontynentów reprezentowanych przez CMW, świeckich i młodzież. Pozwólcie, by to doświadczenie pozostawiło w was swój ślad i by wspólnie je dogłębnie przeżyć».

„Ludziom młodym w szczególny sposób chcę powiedzieć, że nieustannie byli w centrum naszej uwagi już podczas wyboru tematu Kapituły: "Być dzisiaj z młodymi domem, który ewangelizuje". Podmiotem, który ewangelizuje jest cała wspólnota wychowawcza, ale prawdziwymi ewangelizatorami młodych są oni sami. My, dorośli jesteśmy – lub powinniśmy – towarzyszyć, pomagać, ułatwiać, w dyskretny i spójny sposób dawać świadectwo. Nie możemy myśleć o domu, który ewangelizuje bez ludzi młodych. Przyszłość należy do tych, którzy mają skrzydła, by pofrunąć i mocne korzenie. Chcemy dziś budować 'dom' snów i znaków!».

Momentem centralnym przedpołudnia było słuchanie ludzi młodych, którzy przedstawili swoje refleksje wokół 4 pytań Dokumentu roboczego:                                                                  

  Jak głosić Jezusa w zmieniającym się świecie, zmieniającemu się pokoleniu?                             

Jaka jest nowa wizja wspólnoty z młodymi?                                                                             

Jakiego proroctwa życia konsekrowanego się oczekuje?                                                               

Jakie stanowisko przyjąć w kulturze komunikacji?                                                                          

W wypowiedziach podkreślono przede wszystkim piękno wspólnoty będącej w drodze i 'domu' wspartego a czterech kolumnach: gościnność, macierzyństwo, świadectwo i modlitwa; bycie z młodymi tam, gdzie oni przebywają i posługiwać się tym samym językiem, także poprzez nowe media; głosić ludziom młodym, że Bóg ich kocha także w trudach i kruchości życia; uważnie słuchać ludzi młodych i w ich poszukiwanie sensu;     towarzyszyć im na drodze do spotkania z Jezusem.                                                                      

Na zakończenie pracy przedpołudniowej każda z grup przygotowała jeden tweet, który wyrażałby całe bogactwo doświadczenia refleksji i wspólnej dyskusji

(www.facebook.com/pages/Figlie-di-Maria-Ausiliatrice-Salesiane-di-Don-Bosco - #CasaConIgiovani).

W ciągu całego dnia uczestnikom Kapituły towarzyszyła także grupa młodzieży że Stowarzyszenia Młodzieżowych Klubów Filmowych (CGS). Ich obecność pozwoliła spełnić pragnienie opowiedzenia innym młodym o Kapitule poprzez krótkie wideo-wywiady. Wieczorem w auli domu generalnego GRUPA MŁODYCH LUDZI Z LIVORNO zaprezentowała   MIUSIKAL  O MATCE MAZZARELLO PT. „JESTEŚ Z NAMI”.

 

 

Logownie

Czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30