Podczas egzaminów maturalnych, klasa pierwsza liceum uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do malowniczej niemieckiej miejscowości Benediktbeuern. Tematem przewodnim było hasło „Woda, ziemia, góry”, a uczestnicy wycieczki mogli wziąć udziałw ciekawych zajęciach sportowych i edukacyjnych. Wszystkie warsztaty prowadzone były  w języku angielskim, co pozwoliło klasie na przetestowanie swojej znajomości języka obcego, a wspólne spędzanie czasu pomogło w jeszcze lepszej integracji.

KIEDY I GDZIE?

     Wyjazd odbył się w dniach 4-8 maja 2016. Mieliśmy okazję mieszkać w niewielkiej gminie Benediktbeuern położonej

w Górnej Bawarii, 64 km od Monachium. Zatrzymaliśmy się w benedyktyńskim klasztorze z pierwszej połowy VIII wieku, aktualnie prowadzonym przez Salezjanów. W całym kompleksie klasztornym mogliśmy podziwiać m. in. barokowy kościół i salę balową, pomieszczenia dawnej biblioteki oraz oryginał obrazu ks. Bosko – lalkarza. Całą okolicę Benediktbeuern przepełnia atmosfera sielskości i spokoju, którą pogłębiają rozciągające się dookoła Alpy oraz ludowe stroje noszone przez mieszkańców gminy.

CO SIĘ WYDARZYŁO?

     Podczas całego wyjazdu mieliśmy okazję uczestniczyć w szeregu aktywności związanych ze specyfiką regionu i miejsca, w którym się zatrzymaliśmy. Nie zabrakło także tytułowej wody, ziemi i gór. Mogliśmy sprawdzić swoje siły podczas nauki stand up paddlingu na jeziorze Kochelsee, dowiedzieć się co nieco o miejscowej florze i faunie, a także zdobyć szczyt Herzogstandu. Dodatkową atrakcją był spacer o edukacyjnym charakterze, podczas którego każdy miał okazję obserwować ptaki w stacjach ornitologicznych i sprawdzić jak chodzi się po torfie.

     Poza tym, nie zapomnieliśmy o religijnym i salezjańskim charakterze naszej szkoły, wspólnie modląc się rano i wieczorem oraz słuchając „słówek” czy uczestnicząc w Eucharystii. Pomimo zmęczenia znaleźliśmy też siły na wspólne gry i śpiewanie, co wspaniale zintegrowało naszą klasę.

    Oprócz Benediktbeuern zwiedziliśmy także Monachium – widzieliśmy centralny plac miejski –  Marienplatz oraz Stary i Nowy Ratusz. Wycieczka pomimo edukacyjnego charakteru dała nam też możliwość do aktywnego wypoczynku, poprzez wspólne gotowanie, sprzątanie, spacery czy wspinaczkę na ściance.

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ BENEDIKTBEUERN?

      Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta – nic nie da nam takiej wiedzy, jak zajęcia praktyczne, które są miłą odskocznią od męczącego siedzenia w szkolnej ławce. Zwłaszcza, że Benediktbeuern jest naprawdę przepiękne, a wspólnie spędzony czas pozwolił nam odkryć nieznane do tej pory talenty i zostanie na długo zapamiętany przez każdego z nas.

       Wyjazd jest kontynuacją rozpoczętego w zeszłym roku projektu współpracy z Centrum Ekologii i Kultury, a my mamy nadzieję, że nie zabraknie osób kontynuujących to ciekawe i atrakcyjne przedsięwzięcie.